Bohater wojenny w Białym Domu. Dwight Eisenhower, część I
Amerykańską tradycją stało się, że po najważniejszych dla losów narodu wojnach na prezydenta wybierano generała, który w czasie konfliktu zbrojnego dowodził armią. Tak też się stało po zakończeniu II wojny światowej. Prezydentem został naczelny dowódca sił sojuszniczych w Europie Dwight D. Eisenhower.
Dotychczas urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych objęło 12 byłych generałów. Pierwszym był Jerzy Waszyngton, wódz naczelny Armii Kontynentalnej, który uważany jest za ojca narodu amerykańskiego. Kolejnym generałem w Białym Domu był pogromca Brytyjczyków pod Nowym Orleanem i wojskowy gubernator Florydy Andrew Jackson. Nie mniejsze zasługi w wojnach o utrzymanie niepodległości mieli: 9. prezydent USA gen. William Henry Harrison, 12. prezydent USA gen. Zachary Taylor, 14. prezydent USA Franklin Pierce oraz dwukrotnie pełniący urząd prezydenta USA gen. Andrew Johnson. Wojna secesyjna wyniosła do najwyższego urzędu aż czterech generałów: głównodowodzącego wojsk Unii generała Ulissesa Granta, generałów brygady Rutherforda Hayesa, Jamesa Garfielda i Beniamina Harrisona oraz kwatermistrza stanu Nowy Jork Chestera Alana Arthura.
Wybór pięciogwiazdkowego generała armii Dwighta D. Eisenhowera w 1952 r. wpisał się w tradycję nagradzania bohaterów wojennych najwyższym urzędem w państwie.
Ciepły rodzinny dom
34. prezydent Stanów Zjednoczonych przyszedł na świat 14 października 1890 r. w niewielkim teksaskim mieście Dennison, położonym 121 km od Dallas. Jego ojciec, David Jacob, był praprawnukiem pochodzącego z Karlsbrunn holenderskiego chłopa Hansa Nikolausa Eisenhauera, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta